מעל ומתחת למחופה

חיפוי הקרקע בגן המשחקים, מה עדיף, ולמי?

 

"את כל החול מגן המשחקים הבאת הביתה…" – אומרת האמא לבתה הקטנה כשהיא חולצת את נעליה אחרי שהם חוזרים מגן המשחקים. "אוף, מתי כבר ישימו דשא סינטטי בגן המשחקים, כמו בשכונה החדשה, במקום החול המעצבן הזה…", ממשיכה האם. 

 

אחד הדברים שהורים ממש לא אוהבים, זה שהילד חוזר מגן המשחקים עם "ארגז חול" בנעליים, בכיסים או בשיער. כן, זה מעצבן, זה מתפזר על כל הבית, ושוב צריך לטאטא את כל הרצפה.

 

בשנים האחרונות אפשר לראות איך מוחלפים חיפויי הקרקע הטבעיים בחיפויים תעשייתיים. הורים רבים דורשים את זה מהעיריות, ויש גם את חוק הנגישות שמעודד מעבר לחיפוי קרקע נגיש, וכאן אני רוצה להראות פן אחר של החיפויים הסינטטים, שהציבור הרחב לא מודע אליו.

 

חיפוי הקרקע נועד בראש ובראשונה למען בטיחות ילדינו, כדי לרכך נפילות וכדי למנוע פציעות חמורות. הוא לא נועד לקישוט או ליופי, אלא לבטיחות!

בבחירת חיפוי הקרקע יש צורך לבחון אותו ב-6 קטגוריות: בטיחות, בריאות, התפתחות, נגישות, תחזוקה ועלות.

אנסה בפוסט זה לבחון את הסוגים השונים של מצע הקרקע מכל ההיבטים שציינתי, מהם היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ולמי…

 

כיום מאושרים לשימוש על ידי מכון התקנים 6 סוגי חיפויי קרקע: גומי, דשא סינטטי עם גומי מתחתיו, חול, סומסומית, דשא טבעי ושבבי עץ, אך רוב גני המשחקים מכוסים בגומי, דשא סינטטי עם גומי, חול או סומסומית, ולכן אתייחס כאן רק לארבעתם.

 

החול

החול שימש במשך שנים רבות כמצע קרקע לגני משחקים. הוא זול, הוא זמין, וילדים מאוד אוהבים לשחק בו, ובייחוד ללכת עליו יחפים (לא כשחם, כמובן). יחד עם זאת הוא משמש כמצע להפרשות של חתולים, דבר היוצר בעיות הגיינה, אם כי לדעתי הרבה פחות מאשר הרושם שנוצר בעיני הציבור. במשך עשרות שנים שהיה חול בגני משחקים, לא היו בעיות הגיינה אבל כשיש פתאום תחליף נקי וסטרילי "צצות" בעיות הגיינה… מעניין…

עובי החול התקני בגני המשחקים הוא 30 ס"מ.

החול הוא אמצעי איתו הילדים יכולים לחקור, לבנות לעצמם עולם שלם ותלת מימדי וגם להרוס אותו, או לעסוק בו כמשטח דו מימדי על ידי ציור והטבעת עקבות אם זה בחריצה, בחירור באצבע או בכלי.

החול מאפשר לילד לעשות פעולות רבות המזמנות הנאה, פיתוח החושים והתנסויות למידה שונות. החול, כשהוא מעורבב במים, הוא חומר מתאים לעיצוב בידיים או בעזרת כלים ותבניות, והוא מתנהג לעיתים כמו מוצק, ואילו כאשר הוא יבש, ניתן למלא איתו כלים, לשפוך, להעביר דרך מסננת – ממש כמו נוזל.

בחול הילד יכול לבטא את עולמו הפנימי, ולבנות בו חוויות שהוא עובר ולעבד אותם, כמו כן, זהו מקום נהדר לפיתוח העולם הדמיוני של הילד.

היתרון הגדול של החול הוא כמקום משחק חשוב לילד, והמחיר הזול שלו. החסרון הוא בעיות ההגיינה, "ארגז" חול שמגיע הביתה, רוחות שמעיפות אותו, לעיניים או מחוץ לגן המשחקים.

 

סומסומית

הסומסומית היא מעין חצץ מאוד עדין, העשוי גרגרים מעוגלים ולא חדים. הסומסומית התקנית עשויה או מגרגרים של סלעי בזלת (שחורים כמובן…) או מגרגרים של סלעים מאיזור הגליל.
הסומסומית אינה עדינה כמו החול, והיא אינה מתנהגת כמו החול כאשר היא יבשה או כאשר היא רטובה, יחד עם זאת, היתרון של הסומסומית היא בהיותה חומר טבעי והיא מאפשרת לילדים לערום אותו בערימות, לעשות בורות, לגרוף, להעביר את הגרגרים מכלי לכלי וכו'.

ישנם ילדים רגישים שההליכה יחפים על הסומסומית לא כל כך נעימה להם.

גם הסומסומית התקינה, כמו החול, צריכה להיות בעומק של 30 ס"מ.

 

גומי

הגומי הוא הטרנד של השנים האחרונות, הנותן לגן המשחקים מראה הייטקי, חדשני ומתקדם.

הגומי בגן המשחקים מגיע במשטחים שיוצקים אותם ישירות בגן (על משטח בטון או מצע מהודק). היציקות מורכבות משתי שכבות: שכבה אחת של חומר שחור העשוי מפתיתי גומי, והשכבה השנייה היא השכבה הצבעונית. פתיתי הגומי עשויים ממיחזור של צמיגים שמערבבים אותם עם דבק.

היתרון הגדול שלו, בעיני ההורים, זה שהילד חוזר הביתה נקי, בלי חול או סומסומית בנעליים ובכיסים, אך החסרון הוא שהילדים לא יכולים לעשות כלום עם הגומי ולהשתמש בו כאלמנט משחקי.

יתרון נוסף של הגומי הוא העובדה שילדים או מבוגרים מוגבלים על כסאות גלגלים, עדיין יכולים להגיע אל המתקנים, אבל המשטח הקשיח (יחסית לחול…) מעודד ילדים לנסוע עליו גם עם אופניים או קורקינטים וזה הופך את גן המשחקים למקום פחות בטוח.

למרות שנראה שהגומי הוא חומר עמיד לאורך שנים, נעשה עליו לא מעט וואנדליזם על ידי בני נוער שחורצים בו חריצים עם אולרים או סכיני חיתוך, וחושפים את הגרגרים שילדים קטנים עלולים להכניס לפה, ובנוסף לכך, במקומות מאוד שימושיים בגן המשחקים, הגומי נשחק ויוצר קרחות ללא חיפוי קרקע הולם, וזה חסרון גדול.

חסרון נוסף הוא שבעקבות מזג האוויר, האבק וקרינת השמש, הגומי במהלך השנים (4-5 שנים) מתקשה וכבר לא יכול לשמש כחיפוי קרקע רך לריכוך נפילות, ויש צורך להחליפו.

עוד חסרון הוא החום הרב שמשטח הגומי פולט ביום חם, שלא מאפשר ללכת עליו יחפים, וכן הריח העז הנפלט ממשטח הגומי שנגרם כתוצאה מהדבקים המרכיבים אותו.

פרט "שולי" הוא שעלות הגומי היא בערך פי 3 מאשר עלות החול או הסומסומית.

 

דשא סינטטי עם גומי או ספוג מתחתיו

זהו הטרנד האחרון בחיפויי הקרקע בגני המשחקים. מכל הבחינות חיפוי זה דומה לחיפוי הגומי, הן ביתרונות שלו כמשטח נקי ונגיש, והן מבחינת החסרונות שלו כחיפוי תעשייתי שהילד אינו יכול לשחק איתו.

 

האם לא מטאטאים את בטיחות הילדים שלנו מתחת לשטיח?

לכאורה החיפויים התעשייתיים רכים וגמישים, וזה אכן כך בזמן התקנתם וגם בשנים הראשונות,

 

אבל מה קורה לאחר מכן?

את חיפויי הקרקע הטבעיים, החול והסומסומית, ניתן לבדוק בקלות ולראות האם יש מספיק חומר או חסר, ולא צריך בשביל זה איש מקצוע, כל אחד יכול לעשות זאת, אבל כדי לבדוק את רכות חיפויי הקרקע הסינטטים צריך מכשיר מיוחד שעל פי המידע שקיבלתי לאחרונה, הבדיקה הזו נעשית רק אחת ל-5 שנים.

 

ומה המשמעות של זה?

בדיוק כמו עוגת קרם יפה ומרשימה שמסתירה את מה שיש מתחתיה, כך אין לנו מושג מה קורה מתחת לפני השטח ואין לנו דרך לבדוק זאת.

 

למה חשוב שתדעו את זה?

כי כ-70% מהפציעות בגני המשחקים קורות מנפילה מגובה, כלומר חיפוי הקרקע יכול לרכך את הנפילה ולמנוע פציעות חמורות. זה למעשה התפקיד העיקרי שלו, אבל המציאות היא שאין לכם כהורים שום דרך לדעת האם לא פג תוקפו של חיפוי הקרקע והאם הוא מספיק רך ועומד בתקן.

 

מה אפשר לעשות?

כרגע לא הרבה חוץ מההבנה שחיפוי הקרקע גם אם הוא נראה יפה ונקי, הוא לא תמיד משמש כמשטח בטיחות לא תמיד יגן על ילדיכם בזמן הנפילה.

בכוונתי לפעול למען ציון מועד בדיקת חיפוי הקרקע על אותו שלט שבו מצויינת הבדיקה האחרונה של המתקנים, כדי שתהיה שקיפות גם בנושא זה.

* * *

אשמח שתכתבו לי למטה בתגובות, מה דעתכם על חיפויי הקרקע השונים, מה עדיף, ולמי…

 

 

שחקו יותר ! העזו יותר ! נסו יותר !

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s