האם ישנן "פציעות מתקבלות על הדעת"?

גם אם החיים שלנו נראים לנו שלוים ורגועים, בלי לשים לב אנחנו מתמודדים כל יום עם סיכונים ואתגרים. הסיבה שאנחנו לא מרגישים את הסיכונים ואת האתגרים שאנחנו לוקחים על עצמנו היא כי למדנו להכיר אותם ולהתנהל מולם.

רכישת המיומנויות האלו מתחילה דרך המשחק בתקופת הילדות.

איזה סיכון לקחתם היום ועם איזה אתגר התמודדתם?

אולי לקחתם סיכון בכך שנהגתם מהר מדי, ואפילו העובדה שנכנסתם לאוטו ונסעתם בכביש, לקחתם סיכון רציני. אולי עסקתם בצליית סטייקים על המנגל עם הגחלים הלוהטות, או רק חתכתם סלט עם סכין חד?

אולי אתגרתם את עצמכם בלימוד תוכנה חדשה, או אפליקציה חדשה, או רכבתם על האופניים, בסינגל חדש ביער?

 

בשנים האחרונות חלה ירידה בנגישות של הילדים לסיכונים ולאתגרים דרך המשחק, ובייחוד במשחק בחוץ. הסיבה לכך היא לאו דווקא בגלל פציעות שקורות בסביבות משחק בחוץ (Outdoor), אלא נובעת מתפיסה הרואה את הבטיחות לנגד עיניה ולא את ההתפתחות.

יש בשנים האחרונות רצון לשמור ולהגן על הילדים מפני פציעות וזה יצר תקני בטיחות מאוד נוקשים, שמונעים מהילדים פעילויות אתגריות. בנוסף לזה, הפחד מתביעות כתוצאה מפציעות עודד אף הוא את הדגש על הבטיחות.

ברחבי העולם, התחילו כבר להבין ששמירה על הילד ב"צמר גפן" מזיקה לילד יותר מאשר מועילה לו, והגנה מפציעות היא הגנה לטווח הקצר, אבל נזק לטווח הארוך, והתחילו להבין את החשיבות של התנסות בלקיחת סיכונים להתפתחות הילדים וללמידת מיומנויות החשובות להם בשלב מאוחר יותר בחייהם,  גם אם הן עלולות להסתיים בפציעה קלה.

הסיבה ששמים את הדגש על הבטיחות היא כי את מספר הפציעות ניתן לספור, גם אם הן מעטות ולא חמורות, אך את התרומה של כל הפעילויות המוטוריות, החברתיות, הרגשיות והקוגנטיביות להתפתחות הילד, אלו הנעשות בסביבות משחק מחוץ לבית, לא ניתן להעריך או לכמת, גם מכיוון שזו תרומה לא מוחשית שלא ניתן לאָמת בעזרת מספרִים, וגם כי זו תרומה שאי אפשר לשייך באופן מובהק לפעילות בסביבות משחק.

העובדות מצביעות על כך שפעילות בגני משחקים היא בעלת סיכונים מאוד נמוכים לילדים, וזאת בהשוואה לפעילויות ספורט מקובלות אחרות, כגון משחק כדורגל או רכיבה על אופניים, שמעורב בהן סיכון גבוה יותר והילדים חשופים לפציעות גם שם.

תאונות קטלניות בגני משחקים הם אירועים מאוד נדירים, ובכל זאת, גני המשחקים מצטיירים כמקומות מסוכנים הרבה יותר מאשר הבית, לפחות מבחינת ההקפדה על בטיחות.

האם אנחנו לא חוטאים כחברה כשאנחנו שואפים למנוע פציעות קלות של ילדים במחיר של הגבלת המשחק החופשי בגני המשחקים? האם ניתן להעמיד על כף המאזניים פציעה קלה מול החשיבות האדירה של התנסות בלקיחת סיכונים ובהתמודדות איתם?

האם תיתכן הסתכלות אחרת על פציעות ילדים (קלות) בסביבות משחק? הסתכלות שמתייחסת לפציעות מסויימות כמשהו שלא צריך להתרכז בהן ולא צריך לעשות מאמצים רבים על מנת למנוע אותן? האם קיימת "פציעה מתקבלת על הדעת"?

העניין הוא שאין כאן תשובה חד משמעית. יש הורים שעבורם פציעה של ילד בגן המשחקים, שבר ביד למשל, תהיה בלתי מתקבלת על הדעת, ואף עלולה להיות עילה לתביעה, ואילו הורים אחרים רואים את אותה פציעה כחלק בלתי נפרד ממשחק הילדים ומההתנסויות החשובות עבורו, ולכן עבורם פציעה כזו תחשב כ"פציעה מתקבלת על הדעת" אשר תורמת לו ללמוד על היכולות שלו ועל גבולות היכולת שלו.

בכל פעילות אנושית ישנו אלמנט של סיכון, אבל ישנם 3 מדדים מרכזיים על מנת להגדיר האם רמת הסיכון סבירה או בלתי נסבלת:

  • מהי הסבירות להיפצע?
  • מה עלולה להיות חומרת הפציעה?
  • מהם הערכים, התועלות, הגמולים או התוצאות של הפעילות הזו?

מהי אם כן "פציעה מתקבלת על הדעת"?

זוהי פגיעה לא מכוונת, שהפגיעה אינה חמורה, שהפעילות שנעשתה היתה נורמטיבית וחיונית להתפתחות הילד ולקידום בריאותו, ושננקטו אמצעי הזהירות הידועים והסבירים על מנת למנוע את הפגיעה.

ישנו משפט שמסכם בצורה יפה את האיזון בין סיכון, אתגר ובטיחות:

'as safe as necessary, not as safe as possible' –להיות בטוח ככל הנדרש ולא בטוח ככל האפשר.

ילדים מפתחים מיומנויות לחיים רק כאשר ניתנות להם האפשרויות להתנסות בסיכונים וכך הם לומדים איך להתמודד איתן.

הערך והתועלת שהילדים מקבלים ממשחק חופשי בגן המשחקים, עולה על הסכנות הטמונות בו ועל האפשרות להיפגע. זה לא אומר שצריך להפסיק לעסוק בבטיחות, אבל חשוב שהוא יהיה בפרופורציות הנכונות, וחשוב לתת משקל רב יותר לערך המשחקי, לאתגר וליצירתיות.

 כי "על חוסר תנועה ומשחק בגיל הצעיר, לא ניתן לפצות בגיל מאוחר יותר"

שַחֲקו יותֵר, הַעֵזו יותֵר, נַסו יותֵר !!!

מודעות פרסומת

תגובה אחת בנושא “האם ישנן "פציעות מתקבלות על הדעת"?

  1. מסכימה לגמרי, פציעות הן חלק מהתנסות והלמידה של הילד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s