מה עלה בגורלו של מתקן המשחקים הייחודי והנדיר בגן הילדים?

הפעם הרגיזו אותי מאוד…. פוסט נוקב במיוחד!

 

גלגולו של המתקן

אי שם לפני 30 שנה, בשנותיו הראשונות של היישוב, אחד התושבים, שהיה אדריכל, תכנן את המתקן וכפי הנראה נגר בנה אותו. לא היו עדיין תקנים למתקני משחקים אבל היה שכל ישר, הגיון והפוקוס היה על צרכי הילדים.

מתקן המשחקים הוא מתקן ייחודי ואין שני לו בארץ, וזאת גם לדעת אנשי מקצוע בתחום של גני משחקים.

המתקן מורכב ממשטח עץ ענק שכל ילדי הגן יכולים לשחק עליו בו זמנית, שאליו עולים בעזרת קיר טיפוס עם חבל, סולם שרשראות, מדרגות, סולמות, וגם דרך המנהרה הייחודית, ויורדים ממנו באמצעות מגלשה או מוט כבאים. על המשטח ישנו בית קטן ויש בו גם מגדל תצפית. מתחת למשטח ישנה מערכת מנהרות ארוכה (זה לא נשמע טוב בימינו…) המורכבת מקשתות ברזל שהילדים יכולים לצאת מהם בכל מקום כך שהתחושה היא אוורירית ולא קלסטרופובית.

ובכלל, הילדים, בייחוד הילדים היותר קטנים, מאוד אוהבים להיות מתחת למתקן.

  

מהמנהרה היו יכולים לעלות אל המשטח העליון.

זהו מתקן שעובד על הרבה אלמנטים בו זמנית: הוא מטפח את יכולותיו המוטוריות (העדינות ובמיוחד הגסות) של הילד, הוא מאפשר יצירת קשרים חברתיים, הוא מספק יכולת התמודדות קוגניטיבית, ומפתח את בטחונו העצמי של הילד. בזכות המשחק והפעולה על המתקן, הילדים עושים פעילות של זחילה, פיתוח חגורת הכתפיים, תיאום עין יד, שיווי משקל, ייצוב הגוף וכו'.

אין היום, לאף יצרן מתקני משחקים, מתקן הדומה למתקן זה, הן מבחינה עיצובית-תכנונית והן מבחינת התרומה שלו להתפתחות הילד.

בשנת 2008 עבר המתקן שיפוץ יסודי על מנת להביא אותו לתקן ומאז המועצה מתחזקת אותו.

מזה כ-4 שנים שהמועצה משלמת לחברת אחזקה (שלא אנקוב בשמה) והיא אמורה לעשות את הבדיקות החודשיות ולתחזק את המתקנים בכל מוסדות החינוך במועצה על פי התקן של מתקני משחקים.

מאחר והמתקן הזה הוא ענק במונחים של מתקני משחקים המוצבים באופן סטנדרטי בחצרות גני ילדים, וגם המתקן מאוד ישן, חברת האחזקה הבינה שעליה לעבוד קשה כדי לתחזק אותו, ובסופו של דבר המתקן הוגדר כבלתי תקין, בלתי ניתן לשיפוץ ומיועד לפירוק.

הזמינו אותי לפגישה רבת משתתפים כדי לדון מה לעשות עם המתקן הייחודי, כשנקודת המוצא של המועצה ושל חברת התחזוקה, היא שהמתקן הזה לא ימשיך לשרת את ילדי הגן, או שהוא יפורק או שהוא יגודר ויוצא אל מחוץ לשטח הגן.

התכנסנו בבוקר 10 אנשים: מזכיר היישוב, קב"ט המועצה, איש תחזוקה מהמועצה, נציג חברת התחזוקה (שלא אנקוב בשמה), מנהלת מחלקת הגיל הרך במועצה, הגננת, חברי ועדת חינוך של היישוב, ואני. 

והתחיל הדיון: לפרק או לתחזק?

המפגש בחצר הגן העלה התנהלות כושלת הן של חברת האחזקה, שמקבלת כסף מדי חודש, והן של המועצה שאמורה לדאוג שהמתקנים בחצרות גני הילדים יתוחזקו כהלכה.

לדברי חברת התחזוקה, המתקן כאמור אינו תקני אך הגננת לא ידעה מזה ואיפשרה לילדים לשחק כרגיל על המתקן, מזכירות היישוב לא ידעה מזה, המועצה אמורה היתה לקבל דיווח אבל לא עשתה עם זה כלום וחברת התחזוקה המשיכה לקבל כסף בלי לבצע את עבודתה.

האם צריך לחכות שיקרה משהו לאחד הילדים בגן כדי להבין את חומרת המצב?

והנה נס חנוכה!!! (למרות שזה קרה לפני חנוכה…)

3 ימים בלבד אחרי הפגישה בגן הילדים, התקבלה ההודעה הבאה מחברת התחזוקה:

"הוחלט לשפץ את המתקן ולהביא אותו לתקן" 

הללויה!!!

4 ימים עבדו קשה 2 אנשים והחליפו את כל משטח העץ, את הגגון ועוד כמה לוחות עץ, הוסיפו סומסומית ואמורים עוד לצבוע אותו. 

המתקן ימשיך וישרת את ילדי הגנים עוד שנים רבות!!!

הפעם הסיפור הסתיים בטוב ולטובת הילדים, אבל הקלות שבה מסירים מתקנים מעוררת תהייה…

לדברי מזכיר היישוב, הסיפור הסתיים כמו שהסתיים כי המועצה וחברת התחזוקה הבינו שכשלו, אבל הם גם הבינו שתפסו אותם בכשלונם ושיש כאן מישהי שמבינה משהו בתקנים וגם יודעת של מי האחריות ומה מצופה מכל בעל תפקיד ושכדאי להם לתקן, ושיש כאן גם הורים שיודעים להעריך את איכות המתקן ואת תרומתו לילדים והם לא יוותרו עליו כל כך מהר,

אבל מה עושים בכל מקום אחר בארץ שסומכים על אנשי התחזוקה, על אנשי העיריה שלרוב לא רואים את טובת הילדים לנגד עיניהם והשיקולים שלהם הם כלכליים בלבד?

הגיע הזמן לשנות את המצב!

לילדים שלנו מגיע יותר!

מהרהורי לבי…

מתי מתחילים להתעסק בבטיחות?

כשמפחדים!

הרי אם הכל רגוע אין צורך במערכת כל כך מנופחת של אנשי בטיחות וחברות תחזוקה העוסקות בבטיחות, אבל כשיוצרים אווירה של פחד ואומרים לגננת "המתקן הזה מסוכן", האינסטינקט הראשון והטבעי הוא לסלק את המפגע.

בענייני הבטיחות מתגלגל הרבה כסף, כמובן שמכון התקנים הוא המרוויח הגדול מענייני הבטיחות, אבל גם חברות התחזוקה שצצו כפטריות אחרי הגשם מאז שיצאה התקנה שכל עיר, ישוב או מועצה מחוייבים שיהיה להם חוזה משולש עם חברת תחזוקה שמשלמת "מעשר" למכון התקנים על הזכות לעבוד באותו מקום.

 

ונחזור לגני הילדים…

בודקי הבטיחות נכנסים לחצרות הגנים, עושים את הבדיקות שלהם, לא נותנים דו"ח בדיקה לגננת, לא מיידעים אותה בממצאים שהתגלו בבדיקה, או במילים אחרות, לא "סופרים" אותה, ממדרים אותה מהמידע הזה ומסירים מתקנים או אלמנטים "באופן ברוטאלי" וקובעים עובדות בשטח.

לגננת אין כלים לבחון את ערכו של המתקן מבחינת התועלות לילד כך שהנושא היחידי שמתעסקים בו בהקשר של המתקנים הוא הבטיחות.

ואני ארשה לעצמי להוסיף, בזהירות, שיש כאן גם יחסים בין גברים לנשים. גברים העוסקים בבטיחות (ראיתם פעם קב"טית  או אשת תחזוקה?) וממולם עומדות הגננות הנשים, כן, יש גם כמה גננים, אבל הם בודדים…

תתפלאו לדעת עד לאן הכוח של אנשי הבטיחות מגיע… 

באחת הערים הגדולות בארץ הזמינה אותי מנהלת מחלקת גני ילדים בעיריה לתכנן 10 חצרות גני ילדים חדשים (לאור חוק חינוך חובה מגיל 3), את בחירת המתקנים עשיתי לאחר התייעצות עם קב"ט מוסדות החינוך בעיר, ולאחר שהוא פסל חלק גדול מהמתקנים שהצעתי, בחרתי את כל המתקנים מתוך הרשימה המאושרת בלבד, ונחשו מה?

כל התכניות שלי הלכו לפח (שילמו לי עליהן, אל דאגה…) ומי בחר מתקנים אחרים לגמרי מהתכניות שלי?

קב"ט מוסדות החינוך של העיר!

הייתם מאמינים שכך זה מתנהל?

נותנים לחתול לשמור על השמנת…

זה פשוט מדהים ומקומם לראות איזה כוח יש היום לאנשי בטיחות, כוח שמשפיע לרעה (מאוד) על סביבת המשחק של הילדים ועל ההתפתחות שלהם.

 

הורים, מה אתם יודעים על תקינות המתקנים בגן הילדים? ומה אתם יודעים על הערך של המתקנים בגן הילדים, האם הילדים שלכם מקבלים "תפריט" מאוזן ומזין של מתקנים המאפשרים לילדים הזדמנויות תנועה ופיתוח מיומנויות?

גננות, האם מתייעצים אתכן לגבי בחירת מתקני המשחקים שיוצבו בחצר הגן? האם אתן מקבלות דו"ח של הבדיקה החודשית הנעשית על המתקנים? האם אתן יודעות אילו מתקנים חשוב שהילדים יחשפו אליהם? 

 

אשמח לדעת מה אתם עושים כשאומרים לכם "המתקן מסוכן", האם אתם בגישה שאומרת לבדוק מה מסוכן ולתקן במידת האפשר, או לבקש שיסירו את המתקן? 

האם כהורים או כגננות הייתם רוצים כלים שיאפשרו לכם לדעת איך לבדוק את תקינות המתקן?

האם הייתם רוצים כלים שיאפשרו לכם לדעת מה הערך של המתקן להתפתחות הילדים?

אשמח לשמוע

יערה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s