סולם אופקי בארה"ב

——————————————————-

המלצה מס' 6 – גני משחקים בניחוח אמריקה… "סולם אופקי" ועוד…

American scent – Monkey Bar

אם חשבתם שבארצות הברית גני המשחקים לא יהיו מאתגרים כדי שהיצרנים או בעלי השטח לא יעמדו בפני תביעות, טעיתם !!!

מתקן לא חייב להיות גבוה או מסוכן על מנת להיות מאתגר, מהנה ומפתח מיומנויות.

סולם אופקי או בכינויו Monkey Bar

עיקר התרומה של הסולם האופקי להתפתחות הילד הוא בחיזוק חגורת הכתפיים.

חגורת הכתפיים הנה מערכת של שרירים שממוקמת בין כתף אחת לשניה ואחראית על פעילויות שונות של הגוף, הן במוטוריקה הגסה והן במוטוריקה העדינה.

חולשה בחגורת הכתפיים עשויה להתבטא בגילאים הרכים בקושי לזקוף את הראש, קושי להשען על האמות בשכיבה על הבטן, קושי בזחילה וכו'. בגילאי הילדות תשפיע חולשה בחגורת הכתפיים בפעילות הגפה כולה ועשויה להתבטא, בין היתר, ביציבת גוף שמוטה, קושי במשחקי כדור, בנשיאת חפצים, בכתיבה, ובפעילויות של מוטוריקה עדינה.

חיזוק חגורת הכתפיים יכול להעשות על ידי פעילויות שמטרתם לחזק את סט השרירים כנגד כח המשיכה או ע"י משיכה/הדיפה יזומה.

בארה"ב קיים מגוון מאוד גדול של "סולמות אופקיים" המהווים אתגר לילדים. בהרבה גני משחקים ישנו מתקן גדול שהוא בעצם מעין מסלול, והסולם האופקי הוא חלק ממנו, וזה למעשה "מכריח" את הילד לעבור דרכו כדי להמשיך הלאה במתקן. גם בבתי ספר יסודיים ישנם מתקנים רבים כאלו והילדים עוברים עליהם בקלילות, ממש כמו קופיפים קטנים.

הסולם האופקי הזה מכיל הרבה שלבים, כ-20 שלבים המהווים אתגר גדול. רוב הסולמות האופקיים מכילים רק כ-8 שלבים ולכן כאן נדרשת יכולת גבוהה יותר.

המתקן הזה משלב שני גבהים במסלול אחד. בארץ, רוב הסולמות האופקיים המגיעים עם שני גבהים, לא מאפשרים לעבור ברציפות מגובה אחד לשני, ואילו כאן ישנו שילוב של שני הגבהים.

המתקן הזה מאפשר גם לילדים מתחילים לתרגל את התלייה, שכן הילדים יכולים לבחור באיזה מרווחים הם יזיזו את הידיים, והם אינם תלויים במרווח הקבוע בין השלבים בסולם אופקי רגיל. גם אחיזת הידיים במתקן הזה היא יותר "טבעית".

הסולם האופקי הזה הוא מעוקל, כך שבחלק הפנימי השלבים קרובים אחד לשני ואילו בחלק החיצוני השלבים רחוקים אחד מהשני. דבר זה מאפשר לכל ילד להתאים את היכולת שלו למרחק הרצוי לו וכן לאתגר את עצמו כל פעם במרחק גדול יותר בין השלבים. (צולם בחצר בית ספר יסודי)

"סולם אופקי" העשוי מטבעות הוא מתקן מאוד מאתגר מהסיבה שהשלבים אינם יציבים ויותר קשה לתפוס אותם. דבר נוסף, הטבעת לא מאפשרת לילד לאחוז בה בשתי הידיים, כלומר ילדים מתחילים שמעבירים יד אחת ולאחר מכן מצרפים את היד השני לאותו שלב של היד הראשונה, לא יכולים להשתמש במתקן הזה שכן הוא מאלץ את הילדים להעביר כל פעם יד אחת לטבעת אחרת.

העיגולים האלו מאוד אתגריים עבור הילדים. מעבר לעובדה שהם נמצאים בשיפוע, הם גם מסתובבים, והילד נדרש גם לכוח רב בידיים וגם ליכולת אירגון התנועה שלו ותזמון על מנת לעבור בין שלושת העיגולים. (צולם בחצר בית ספר יסודי)

גם המתקן הזה מאפשר לילד יצירתיות ובחירת מיקום האחיזה של הידיים על פי היכולת שלו, וגם כאן הוא יכול לאתגר את עצמו על ידי אחיזה במקומות מאתגרים יותר.

הסולם האופקי הזה מורכב גם משרשראות שאינן יציבות וגם מגובה משתנה של השלבים, כך שיש כאן אתגר כפול עבור הילדים.

זהו הסולם האופקי הסטנדרטי שבו השלבים קבועים במקומם ונמצאים במרחים שווים זה מזה. מתקן זה טוב לילדים מתחילים שבו הם יכולים לאחוז את השלבים בשתי הידיים.

המתקן הזה משלב שלבים רחבים ובמרחקים שונים, אך השלבים תלויים על שרשראות והם מתנדנדים. (צולם בחצר בית ספר יסודי)

הסולם המיוחד הזה מאפשר למספר ילדים לפעול עליו בו זמנית. להבדיל מסולמות אחרים שיש להם מטרה עיקרית אחת והיא להיות אמצעי טיפוס למתקן, הסולם הזו מהווה את המתקן ואת המסגרת לפעילות היצירתית של הילדים. הם יכולים לעשות על הסולם הזה המון פעולות שונות זו מזו, מאתגרות יותר או פחות, ובעיקר מאפשרות לילדים לפתח את אירגון התנועה שלהם. (צולם בחצר בית ספר יסודי)

דוגמא לפעילות יצירתית על המתקן.

הכיפה הגאודזית הזו מאפשרת למספר ילדים לפעול עליה בו זמנית וכן מאפשרת להם להיות מאוד יצירתיים על המתקן, והיא מאוד מפתחת את היכולת של הילד לארגן את התנועה שלו. במידה מסויימת המתקן הזה מזכיר את הסולמות הקשתיים שהיו נפוצים פעם בגני המשחקים.

המדרגות האלו, בגבהים שונים, דורשות מהילד מיומנות באיזון (שיווי משקל). המתקן צולם בחצר בית ספר יסודי.

נדנדה היא מתקן שילדים אוהבים בכל הגילאים, גם מבוגרים. להבדיל מרוב המתקנים, הפעילות על הנדנדה נעשית לאורך זמן ולכן תמיד מורגש מחסור בנדנדות. שורה כזו של נדנדות משני סוגים מאפשרת להרבה ילדים לפעול עליהם בו זמנית ופותרת את בעיית התורים. (צולם בחצר בית ספר יסודי)

לראש העמוד


מודעות פרסומת