הצבע בגני המשחקים

  בקיץ הזה תלבשי לבן… 
ואיזה צבע "ילבשו" גני המשחקים?

מהי לדעתכם משמעות הצבע בגני המשחקים?

מה יותר קל לכם לקרוא? את המילים הצבעוניות האלו או את המילים הרגועות האלו?

אז תחשבו על הילדים שלכם שנמצאים בגן המשחקים עם כל המתקנים הצבעוניים ועם חיפוי הקרקע שגם הוא צבעוני…

מה אומרת על הצבע פרופ' רחל זבה, מהפקולטה לארכיטקטורה בטכניון (מומחית בפסיכולוגיה סביבתית ובפיתוח סביבה לילדים, שכתבה את הספר "צבע במבני חינוך")?

(מתוך עבודת המחקר של טטיאנה וואפניק "צבעוניות מגרש המשחקים כגורם הסחה")

מקום מיוחד יש לצבע בסביבות של ילדים: הגישה הרווחת היום גורסת כי הצבע שייך לעולם הילד, ולכן כדאי להוסיף צבע ולגוון את סביבת הילדים. גישה זו, מבטאת כנראה גם את עליית סף הרגישות הכללי כיום לגירויים סביבתיים, וגם את התפיסה כי מקום המיועד לילדים אמור להיות צבעוני. כתוצאה מכך, סביבת הילדים הנה הסביבה הזוכה לטיפול צבעוני אינטנסיבי יותר מכל סביבה אחרת. מגוון הפריטים עתירי הצבע מעולם הילדים כולל בגדים, נעליים, צעצעועים, ספרים, תיקים, רהיטים, מצעים ועוד. כמו כן, סביבות הילדים מאופיינות בצבעוניות רבה: חדר הילד בבית, גן הילדים, מגרשי המשחקים וכיתות לימוד בבתי הספר. מתכננים ומעצבים בכל התחומים "מרעישים" את סביבת הילדים, משתמשים בצבעוניות חזקה, ניגודית, בצבעים רוויים, עזים, רבים. הדבר גורם ליצירת סביבות עמוסות מאוד מבחינה צבעונית.

כתוצאה מכך, מבלים הילדים של היום חלק ניכר מזמנם בסביבות עתירות צבע מבלי שניתנת הדעת להשפעה שיש לצבעוניות הסביבה על כושרם להתרכז, על ערנותם ועל סף הרגישות שלהם לגורמי הסביבה.

המחקר של טטיאנה וואפניק מעלה את ההשערה (שכמעט לא נבדקה עד היום) כי צבעוניות היתר הבלתי מכוונת והבלתי מתוכננת של סביבות הילדים עשויה להיות גורם מסיח ומעכב. המחקר מתמקד במגרשי המשחקים – במקום בו הילדים אמורים להיות ערים לתכונות הסביבה וקשובים לגופם ולתנועתם.

מממצאי המחקר עולה כי סביבה צבעונית הכוללת ניגודי צבע ובהירות באיזורים הנתפסים כרקע, מסיחה את תשומת הלב, פוגעת בקשב וריכוז וכתוצאה מכך מפחיתה את יכולת ההבחנה והזיהוי.

עוד עולה מהמחקר כי לצבעוניות של מגרש המשחקים יש השפעה הגורמת לשוהה בו להסיח את דעתו מביצוע הפעילות הראשית (ביצוע פעולה על המתקן, התרוצצות (ילדים) והשגחה (מבוגרים) וכו') וגם לגרום להתעלם, שלא במכוון, מחפצים נעים או מסוכנים המצויים במקום.

האם אתם רואים עכשיו את צבעוניות מתקני המשחקים באופן שונה, ובאור פחות חיובי?