הטבע – גן המשחקים הנצחי

נדנדה של הטבע

אתם מוזמנים לצפות במצגת המצורפת:

הטבע – גן המשחקים הנצחי

העולם הטבעי הוא חיוני לבריאות הנפשית של ילדים. כשם שילדים זקוקים לקשר הורי חיובי וקשר לחברה אנושית רחבה יותר, כך הילדים צריכים קשר חיובי עם הטבע, שתהיה להם האפשרות להתבודד ולחוש את הפליאה שהטבע מציע. כאשר ילדים משחקים בטבע יש יותר סיכוי שיהיו להם רגשות חיוביות אחד על השני ועל הסביבה.

אנשים הנמצאים בתוך סביבה טבעית,  משפרים את הזיכרון שלהם ופותרים בעיות באופן יצירתי יותר. התנסויות בגיל מוקדם עם העולם הטבעי מקושרות באופן חיובי להתפתחות הדמיון ולפיתוח חוש הפליאה. פליאה חשובה מכיוון שהיא משמשת כמניע של למידה ארוכת חיים.

כל המתקנים התעשייתיים וכל החומרים הבנויים שנוצרו על ידי המחנכים הטובים בעולם, לא יכולים להוות תחליף להתנסות ראשונית בלתי אמצעית עם הטבע. הם לא יכולים להחליף את הרגע החושי כאשר תשומת הלב של הילד נתפסת על ידי תופעות וחומרים של הטבע: הנצנוץ המנומר של אור השמש על העלים, הצליל והתנועה של צמחים ברוח, המראה של פרפר או שורה של נמלים, העולם הדמיוני של שטח אדמה רחב או חול, ההתנסות החושית האינסופית של מים או השטח האינסופי של פרחי האיריס.

הטבע אינו תחום, אינו מוגדר ומגודר כמו גן המשחקים הקלאסי, ל"מתקנים" שלו אין תווי תקן, אף אחד לא עושה בו בדיקה תקופתית ולא ניתן לתבוע אף אחד אם אין מצע רך לנפילה מתחת לעץ או אם אין ידיות אחיזה לטיפוס על האבנים הגדולות.  הטבע עשיר במתקנים מיוחדים, כאלו שאף אחד לא דומה לשני, כל פעילות על "מתקן" בטבע הינה שונה וייחודית, ולכן יש צורך להיות מאוד מרוכזים בפעילות ולפעול במלוא תשומת הלב, כל האחריות מוטלת על המשתמשים. אין הוראות הפעלה, אין חוקי התנהגות, אין שילוט לגבי הגיל המותר.

הטבע עבור הילדים הוא עולם מרגש וחדש. אובייקטים כמו אבנים, אירועים כמו גשם, תופעות כמו צל ורוח, לילדים זהו מקור לחקירה ועבורם זה עולם שלם של אפשרויות משחק.

אתם מוזמנים לצפות במצגת המצורפת:

הטבע – גן המשחקים הנצחי

————————————————————————————————

  אם אתם מעוניינים לקבל כתבות ומאמרים בנושא החשיבות של הפעילות להתפתחות הילד, וטיפים כיצד לאתגר את הילד בגן המשחקים,  שלחו לי מייל  yaarahaham@gmail.com  עם הכותרת "רוצים שינוי". 

————————————————————————————————

יערה בשן חכם  054-2490390  04-9998037  yaarahaham@gmail.com

מודעות פרסומת