בית ספר יסודי משגב

בית ספר יסודי משגב  נמצא בגוש שגב שבצפון הארץ.

 

תכנון החצרות המוטוריות בבית הספר היסודי משגב היה תהליך שכלל ליווי של צוות תלמידים נבחר מכיתות ד' עד ו', סה"כ  18 תלמידים.

בשלב הראשון ערכתי הרצאה לצוות המורים של בית הספר היסודי משגב במטרה להעלות את המודעות לחשיבותו של הפרוייקט.

לאחר מכן התהליך התנהל יחד עם צוות התלמידים הנבחרים. 

הנושאים שהועלו במהלך ההנחיה:

הצגת נושא גני המשחקים בהיבטים השונים, בעזרת מצגת והתנסות חווייתית

סקירה על הצרכים של ילדים  (מוטוריים, חברתיים, רגשיים, קוגניטיביים)

הבנת החשיבות של התנועה להתפתחות הילד

נפגשתי עם הילדים מדי שבוע. במהלך הפגישות על הילדים היה לחקור את גני המשחקים ביישוב שבו הם גרים, מבחינת המתקנים השונים, לאיזה פעילות הם מתאימים, לאיזה גילאים וכו'. ריכזנו את הנתונים שהילדים הביאו ונוכחנו לדעת לאיזה צרכים של הילדים אין מענה בגני המשחקים.

בנינו שאלון לכל תלמידי בית הספר היסודי משגב, הילדים עברו בין הכיתות השונות והעבירו את השאלונים לילדים. סיכמנו את הנתונים וניתחנו את התוצאות. כמו כן בנינו  דף תדמית לפרויקט המתקנים לצורך שיווק הפרויקט.

אני רואה חשיבות גדולה בשיתוף הציבור בתכנון. לדעתי, תלמידים הנשאלים על העדפותיהם מרגישים שיש להם חלק בבחירה של המתקנים והם מרגישים שותפים.

הסקר כלל 370 תלמידים מכיתות א'-ו' שהם 80% מכלל התלמידים. התוצאות נותחו על פי הכיתות השונות, על פי השכבות ועל פי בנים לחוד ובנות לחוד. התוצאות היו מאוד מעניינות והראו את השוני בהעדפת מתקנים מסויימים בגילאים מסויימים וכן את השוני בין הבנים לבנות. לעיתים היתה שונות משמעותית גם בין תלמידים בכיתות מקבילות היות ולכל כיתה ישנו גם האופי שלה (כיתה סוערת, שקטה, ספורטיבית…).

דוגמא לסטטיסטיקה המראה את העדפת המתקנים של בנות בכיתות א'-ב' לעומת בנות בכיתות ה'-ו':

 

 

 תוצאות השאלונים הללו היוו את הבסיס לבחירת המתקנים. לכל קבוצת גיל הותאמו המתקנים המתאימים להם.

שיתוף ציבור ההורים בפרוייקט נערך ביריד "לקראת שבת" שנערך בבית הספר היסודי משגב, ומטרתו היתה איסוף כספים לצורך פרוייקט החצרות המוטוריות. לשם כך הכנתי לוח שהראה את המתקנים השונים שיוקמו בכל חצר.

התהליך מתחילתו ועד להקמת המתקנים ארך קרוב לשנה, ובסופו של דבר הוקמו בבית הספר היסודי משגב 3 חצרות מוטוריות לכיתות א'-ב', כיתות ג'-ד' ולכיתות ה'-ו'.

בחצר של כיתות א'-ב' הותקן בית קטן וכן מתקן משולב עם סולם, קיר טיפוס אינדיאני, מוט כבאים, מנהרה ומגלשה ספירלית, וכן מתקן שיווי משקל על קפיצים ושני מתחים בגבהים המותאמים לגובה הילדים בגיל הצעיר.

בחצר ג'-ד' הותקן מתקן משולב הכולל קורת שיווי משקל ב-3 גבהים, סולם אופקי ומתקן חבלים. כמו כן הותקנה נדנדת חבל ו- 2 מתחים.

 

בחצר ה'-ו' הותקן סולם אופקי, מקבילים, קורה על קפיץ, מתקן לקליעה לסל ונדנדת חבל.

לראש העמוד