תכנון פדגוגי של גן משחקים

תכנון פדגוגי גן משחקים הוא תהליך של חשיבה מסודרת להקמת סביבת משחק שתאפשר לילדים ללמוד, לחקור, לפתח מיומנויות וכישורי הצלחה וליהנות מאורח חיים פעיל ובריא.

למה צריך תכנון פדגוגי?

אם חשוב לכם להבטיח שהתקציב העומד לרשותכם יאפשר לכם להקים את גן המשחקים האופטימלי שגם יכיל תמהיל מתקנים מאוזן עבור הילדים העונה על צרכיהם ההתפתחותיים, גם יאתגר ויעניין אותם וגם ינצל בצורה הטובה ביותר את השטח, אתם צריכים תכנון מקצועי המבוסס על הבנה בצרכים של ילדים, ומתחשב בתקציב העומד לרשותכם ובמטרות שהגדרתם לעצמכם.

כידוע לכם, הקמת גן משחקים הוא השקעה יקרה ואירוע שנעשה רק אחת לכמה שנים, כך שלא ניתן לתקן באופן מיידי, ולכן אני מציעה לכם את שירותי התכנון הפדגוגי של 'הגן החכם' להקמת גן משחקים כדי שלא תצאו עם עוגמת נפש ועם 'פילים לבנים' שלא ישרתו את הילדים.

אני יודעת מנסיון, שרוב מקבלי ההחלטות חושבים:

"מה הבעיה להקים גן משחקים לבד, … נכנסים לאינטרנט, פונים ליצרני מתקנים שמגיעים אלינו בשמחה ו ב ח י נ ם, או שפונים לאדריכל הנוף שממילא מתכנן את הסביבה… למה צריך מתכנן גן משחקים ייעודי? "

  1. חוסר אובייקטיביות – 'המחיר' של עצות ותכנון חינם של יצרני מתקנים הוא שהם אינם יכולים להיות אובייקטיביים ונטולי שיקולים מסחריים, ולכן התכנון לא תמיד מתאים לסביבה או עבור הילדים.
  2. הצפת מידע ואפשרויות – כיום הקטלוגים של כל החברות נמצאות באינטרנט וישנה הצפה של מאות מתקנים הנעים בטווחי מחירים שונים, ויהיה לכם קשה לדעת אילו מתקנים לבחור שישרתו בצורה הטובה ביותר את הילדים שלכם.
  3. מחיר – לעיתים לקוחות בוחרים יצרן מתקנים רק לפי מחיר המתקנים. יש לזכור שהקמת גן משחקים היא אירוע של פעם ב-15 שנה ולא תהיה לכם האפשרות להחליף אותו או לתקנו אם לא תהיו מרוצים לאחר ההתקנה, לכן, אל תתפשרו על איכות.
  4. עלות מול תועלת – יש היום כל כך הרבה מתקנים הייטקיסטים ומפתים, שלרוב הם גם מאוד יקרים, אבל לא תמיד כל חלקי המתקן ניתנים לשימוש על ידי קהל היעד. כדאי לשים לב לכל אחד מחלקי המתקן ולברר למה הוא משמש והאם הוא בגובה מתאים לקהל היעד.
  5. הפרטים הקטנים – צבע המתקנים, צבע חיפוי הקרקע (אם הוא לא טבעי), צבע ההצללה (אם היא לא טבעית), גובה של מתקן, כיוון כניסה לגן, מיקום ברזייה, מיקום ספסלים, חנייה לאופניים/בימבות/עגלות… לכל אלה יש משמעות ליצירת אווירה קהילתית נעימה ורגועה וליצירת סביבת משחק מהנה.

***

מה הייחוד של תכנון מקצועי?

תכנון בשיטת 'הגן החכם', הוא התכנון היחיד הלוקח בחשבון את כל הנתונים הדמוגרפים ווהגאוגרפיים מצד אחד, ואת כל העלויות והאפשרויות מהצד השני, ועל פי שיטה ייחודית בונה לכם גן משחקים שיגרום לילדים להיות פעילים ובריאים יותר, שיכיל תמהיל מתקנים מאוזן, שישתלב עם הסביבה הטבעית וימנע מכם טעויות ו'פילים לבנים'.

***

מה כולל התכנון הפדגוגי?

– 'בחירת 'תפריט' מתקנים מאוזן הממוקד במתן תועלת מקסימלית לילדים
– שאיפה ליצירת אתגרים הדרגתיים המספקים עניין לילדים בגילאים שונים
– מיקום מתקנים שיוצרים רצף של פעילויות כדי למקסם את המרחב ולחסוך בעלויות
– שילוב אלמנטים טבעיים בסביבה שמעשירים את הזדמנויות המשחק של הילדים
– שילוב בין אסטטיקה לפונקציונליות שיוצרים סביבה הרמונית ורגועה
– בחירת חומרים ומתקנים שמספקים לילדים גירויים תחושתיים
– תשומת לב לפרטים הקטנים שדואגים לנוחות לכל באי הגן
– קבלת הצעות מחיר ברות השוואה מיצרנים שונים

תכנון גן משחקים הוא כמו הכנת ארוחה

איך הילדים שלכם מתחילים את הארוחה, מהמנה העיקרית או מהקינוח?

כשם שבארוחה אנחנו מתחילים מהעיקר, מאכילת אבות המזון החיוניים להתפתחות ולגדילה, ומסיימים בקינוח שבעיקר טעים אך לרוב עם ערך תזונתי נמוך, כך גם בתכנון גן משחקים אנחנו מתחילים קודם כל עם 'אבות המזון' התנועתיים החיוניים להתפתחות הילדים, ומסיימים עם הקינוח.