שאלות נפוצות

האם את אדריכלית?

אני מעצבת תעשייתית (תואר ראשון במכון הטכנולוגי בחולון, ותואר שני בטכניון). את עבודת המאסטר עשיתי בנושא "התאמת מתקני משחק לצרכים ולהתנהגות של ילדים" וכך הגעתי להתמחות ייחודית זו בתחום של תכנון גני משחקים מתוך ראייה של צרכי הילדים.

תכנון גן משחקים מצריך ידע והבנה בצרכים של ילדים וכן הבנה בתכנון שטח שהיא ההתמחות העיקרית של אדריכלי נוף.

אני עובדת בשיתוף פעולה עם אדריכלי נוף, כאשר אני מתמחה בבחירת המתקנים ומיקומם בשטח על פי עקרונות תכנון מאוד ברורים, ואדריכל הנוף מתמחה בתכנון השטח עצמו, והשילוב בינינו מאפשר ליצור סביבות משחק טבעיות מחוץ לגן המשחקים הסטנדרטי.

      ♥  ♥  ♥

האם את מייצרת מתקני משחקים?

לא, אני לא מייצרת, לא מיבאת ולא מתקינה מתקני משחקים. ישנם מספר יצרני מתקנים בארץ והם גם מתקינים את המתקנים בשטח: גנית, פיברן, שעשועים וספורט, אורן, גילגל, עידן אל-גני, דמיון ועוד. ישנם גם מספר יבואנים של מתקנים מחו"ל.

יצרני המתקנים צריכים על פי חוק לעמוד בתקן 1498 של מתקני משחקים.

      ♥  ♥  ♥

למה להתייעץ עם מומחה בתכנון גני משחקים?

תכנון גן משחקים מתחיל בהבנת הצרכים של הלקוחות העיקריים, שהם הילדים. מתן מענה לצרכים של הילדים דורש ידע והבנה בתחום הספציפי של צרכי הילדים בגילאי הצעירים, הבנה בהתנהגותם על מתקני משחקים והבנה בבטיחות.

כשם שבתכנון בית, אדריכל הוא לא תחליף לקבלן, לא לקונסטרוקטור ובוודאי שלא ליצרן רהיטים, כך אין כפילות בין תכנון ובחירת המתקנים על ידי מתכנן גן משחקים לבין אדריכל נוף שההתמחות שלו היא תכנון כללי של השטח.

אדריכלי הנוף, שהם אלו שלרוב מתכננים את גני המשחקים, עוסקים בתחומים רבים הקשורים לסביבה: תכנון נופי, צמחיה, שטחים פתוחים, שטחים ציבוריים ועוד, וגני המשחקים הינם רק חלק קטן מבין מגוון התחומים בהם הם עוסקים ולכן הם אינם מתמחים בתכנון גני משחקים.

התייעצות עם מומחה תספק לך את השירות הטוב ביותר שתוכל לקבל, תוך התייחסות מקצועית לצרכים של הילדים בגילאים השונים, וכן לפרטים הקטנים כמו צבעוניות, גובה של מתקנים מסויימים, מיקום המתקן בשטח, מניעת "פילים לבנים" ובזבוז כספים מיותרים.

      ♥  ♥  ♥

האם את מגיעה לכל מקום בארץ?

אני ניידת ומגיעה לכל מקום שבו אני יכולה לעזור ביצירת גני משחקים 'חכמים' שמפתחים מיומנויות חשובות וכישורי הצלחה לחיים.

הטכנולוגיה של היום מאפשרת לבצע חלק מההליכים באופן פשוט יותר, דבר שחוסך זמן ועלויות למזמין.

♥  ♥  ♥

יש לך שאלה שלא קיבלת עליה מענה?

ניתן לכתוב את השאלה כאן למטה, בתגובות, ואענה בהקדם.

41 תגובות בנושא “שאלות נפוצות

 1. בגן הילדים בו אני עובדת יש סומסומית בצבע לבן, כבר 3 שנים והגשם לא פתר את בעיית האבק. האם זה סימן שהיא לא תקנית?

  1. שלום אביגיל ותודה על שאלתך

   התקן אומר שהסומסומית אמורה להיות שטופה.
   יש רק שתי מחצבות שיש להן תו תקן לסומסומית, אחת של בית אלפא (שחורה) והשנייה של כפר גלעדי (לבן ורדרד) ומבחינת מכון התקנים אם הסומסומית היא של אחת מהמחצבות האלו זה אומר שהיא תקינה (מוודאים את זה על ידי קבלת תעודת משלוח מהמחצבה).
   כאשר מגיעה משאית עם סומסומית היא לרוב רטובה, וכפי הנראה, את "השטיפה" עושים על ידי הרטבת הסומסומית, אבל לא באמת שוטפים אותה. אולי לכבוד קבלת תקן הם עושים מאמץ.
   אני מציעה לך לברר מאיזה מחצבה הסומסומית שיש לכם בגן הילדים.
   יכול להיות שהסומסומית שיש לכם היא "מהדור הישן" והלא תקני, בתקופה שעוד לא הקפידו על סומסומית תקנית כמו היום. כדאי לברר.

   בהצלחה ושאמח לעידכון
   יערה

  2. אלו מתקנים רצוי שיהיו בחצר גן לילדים בני שנתיים-שלוש? מאת אווה

   1. שלום אווה
    בגילאים האלו הייתי שמה מתקן משולב המורכב מסולם, מנהרה ומגלשה, בית קטן, אוטו עם הגהים, הייתי גם שמה אבנים שטוחות במרחקים שהילד צריך לעבור עליהם ולשמור על איזון, צמיגים שחלקם שקועים בקרקע, שגם אפשר לעבור עליהם וגם אפשר לזחול בתוכם.

  3. שלום רב עירית עפולה בונה צמוד לביתי כשלושה מטרים ממנו גן משחקים.
   א. האם התקן מחייב מרחק סביר של עד 150מטר ממגורים ומי יכול לאכוף את העיריה.
   הם מתנהלים בבריונות.
   ב.מה המרחק הסביר?
   ג.האם העיריה מחוייבת בהיתר בניה חוקי?
   ד.האם העיריה מחוייבת במקו ות חני להקמת גן שעשועים שכונתי

   1. שלום רועי
    התקן של מתקני המשחקים (ת"י 1498) לא מגדיר את המרחק הסביר או המינימלי מבתי מגורים. התקן של גני המשחקים מתייחס למתקנים עצמם, לשטחי הבטיחות המקיפים אותם, לאופן ההתקנה, לשטח הגן עצמו, אבל אין התייחסות לקרבה לבתי מגורים.
    לגבי היתר בנייה, אני לא מספיק בקיאה בנושא, אבל לעניות דעתי, אין צורך בהיתר בנייה להקמת גן משחקים. התקן ואישור של מכון התקנים או של מעבדה מורשית, מספיקים לשם כך. כמובן שהשטח אמור להיות מיועד לכך ואינו שטח פרטי של מישהו אלא שטח ציבורי.
    לא הבנתי את סעיף 4. האם התכוונת למקומות חנייה? למיטב ידיעתי אין הנחייה בתקן של מתקני המשחקים על חובת חניות בסמיכות לגני המשחקים.

 2. שלום רב
  האם בתכנון גני משחקים לוקחים בחשבון טווח מינימלי מבתי מגורים ובכך למנוע רעש וטרדה
  לא מצאתי שום חוק או תקנה או כל התייחסות לנושא
  במידה ואין האם לא כדאי להתייחס לנושא על מנת שאירוע הרצח בבאר שבע לא יחזור שנית
  תודה על התשובה

  1. שלום אורי ותודה על שאלתך

   השאלה שלך יכולה להשאל על הרבה תחומים בחיים ולאו דווקא על גני משחקים.
   האם אנחנו רוצים שהכבישים וחניית המכוניות יהיו מאוד קרובים לבתים, הגורמים לזיהום אויר, לרעש, לסכנה?
   האם אנחנו רוצים שיהיו לנו פח זבל ממש מתחת לבית ושנשמע את מכונית הזבל מוקדם בבוקר, ומה לגבי הריח?
   האם אנחנו רוצים שתהיינה לנו מסעדות או חנויות או מקומות בילוי קרובים לבית, ושיהיה לנו רעש (של אנשים, משאיות…) במשך שעות הלילה?

   לכל דבר יש שני צדדים…

   גני המשחקים מיועדים לילדים ולהוריהם המשגיחים עליהם. כל שימוש אחר הנעשה בשעות אחרות, קשה למנוע אותו. אני יודעת שיש גני משחקים שהסירו מהם את הספסלים כדי שבני נוער לא ישבו שם בשעות הלילה, אבל מה יעשו ההורים שמגיעים לגן המשחקים?
   הכי טוב אולי היה שגני המשחקים היו מרוחקים ממקומות המגורים, אבל זה אומר שכבר אין הליכה לגן המשחקים אלא נסיעה, וזה דורש הרבה יותר מאמץ מצד ההורים. ומשום מה יש איזו שהיא קלות בהסרת מתקנים וגני משחקים המיועדים לענות על צרכי הילדים, אבל כאשר זה נוגע לנוחות שלנו המבוגרים, אנחנו לא נוותר על זה, ונשלם את המחיר.

   הרצח בגן המשחקים הוא אירע נדיר. רצח קורה גם על רקע של חנייה או על רקע של מריבה במקומות בילוי, כך שהרחקת גני המשחקים לא תפתור את כל הבעיות. הנקודה העיקרית כאן היא אכיפת חוק העזר העירוני המגדיר את שעות המנוחה ואוסר על רעש בשעות הלילה (נדמה לי שמשעה 23:00), ואת זה לא אכפו למרות שהבנתי שהיו פניות למשטרה.

   בברכה
   יערה

   1. שלום יערה ראשית תודה על המענה הישיר והכנה .
    את צודקת ברמה העקרונית על כך אין לי שום ויכוח
    יש וניתן היה לתכנן את התקנת מיתקני המשחקים במקום אחר באותו גן כ 84 מטר מערבית למקום שבו הם מותקנים כיום ובא הכל על פיתרונו.
    אולם לעצם שאלתי לא קיבלתי תשובה ,אחזור עליה שוב . האם יש חוק או תקנה או נוהל או התייחסות למרחק מבית מגורים ?
    תןדה

   2. אורי

    לא ידוע לי שיש תקנה בנושא.
    אני יודעת שכשבונים שכונה חדשה, הקבלן אמור לבנות גם גן משחקים בשכונה, כך שנראה לי שאין מינימום מרחק מבתי מגורים.
    התקן של מתקני משחקים לא מתייחס למרחק מבתי מגורים, ואין לי מושג מי יכולה להיות הכתובת לשאלתך.
    במידה ותהיה לך תשובה מהיימנה, אשמח אם תשתף אותי.
    תודה, יערה

   1. 2017. האם יש תקנה הקובעת את המרחק המינימלי בין מתקני משחקים לבניני מגורים? הנדנדה השכונתית תלויה כמו עגיל על אזני דירתנו במרחק של 15 מ׳ קו אויר מחלון הבית. היא מהווה מוקד לרעש ילדים בשעות אחה״צ והערב בימי הקייץ הארוכים, דבר הטורד את מנוחתנו.

   2. שלום רב
    לא ידוע לי על תקנה הנוגעת למרחק בין מתקני משחקים לבנייני מגורים. צר לי.

 3. שלום יערה,
  אנחנו קבוצת הורים שרוצים לשדרג את חצר גן הילדים בשכונה (גילאי 1-3), האם סומסומית מומלצת כמצע גם לקטנטנים, ואילו דברים נוספים אפשר להוסיף לחצר גן (כאשר התקציב מינימלי עד לא קיים) בשביל להפוך אותה למזמינה ופעילה?

  תודה רבה
  עפרי

  1. שלום עפרי
   כאשר מדובר בקטנטנים בגילאים שציינת, צריך לקחת בחשבון שהם עדיין משתמשים בפה לא רק לאכילה, אלא גם כדי לגלות את העולם. דרך הפה הם מנסים לבחון את הקרקע ולהכיר אותה. מצד אחד, חשוב לתת לילד להתנסות, אך מצד שני חשוב לשמור עליו ולדאוג שהוא לא יבלע את גרגרי הסומסומית. להורים רבים הצורך לשמור על הילד מפני הכנסת חפצים לפה, די מעיקה והם מעדיפים שהקרקע תהיה נקייה, כמו משטחי הגומי. אני חושבת שההתנסות והמגע, כולל טעימה, של חומרים טבעיים כמו סומסומית וחול, עולה על הסכנות הקיימות.
   זה לגבי מצע הקרקע.
   בתקציב מינימלי לא הייתי הולכת לכיוון של מתקני משחקים קנויים, אלא לכיוון של אלמנטים טבעיים כמו בולי עץ שמקבעים לקרקע והולכים עליהם בשיווי משקל, צמיגים שמטמינים את חלקם התחתון באדמה ומשמשים גם לזחילה בתוכם וגם לטיפוס עליהם, פרוסות של בולי עץ שניתן לשים אותם במרחקים שונים וצריך לקפוץ מאחד לשני.
   בהצלחה
   יערה

 4. תודה רבה על התשובה המפורטת והמחכימה. לגבי בנייה ממוחזרת מבקבוקים+ ציפוי טיח, האם מומלץ? בטיחותי מספיק?

  1. אני בעד בנייה ממוחזרת, רק צריך לעשות את זה באיכות כזו שזה לא יתפרק. לרוב הבנייה הזו היא לא כל כך לגובה ולכן לא נראה לי שעלולה להיות בעיית בטיחות (מבחינת גבהים), רק צריך לקחת בחשבון שלא יהיו מרווחים קטנים מדי שבהם הילדים עלולים להתקע או שתהיה לכידות ראש, רגל או יד.

 5. שלום יערה,
  האם החוק מגדיר מאיזה חומר אמור להיות השטח שמתחת למתקנים בגן ילדים או שזה יותר בגדר המלצה. ואם כן אז מה החוק מגדיר?

  תודה מראש,
  שלומית

  1. שלום שלומית
   התקן מאפשר 5 סוגי חומרים מתחת למתקנים: דשא, שבבי עץ, חול, סומסומית וגומי.
   הדשא צריך להיות אחיד וללא קרחות ומתאים רק למתקנים שגובה הנפילה הוא עד 1 מטר. לרוב דשא לא נבחר כחיפוי קרקע גם בגלל שרוב המתקנים גבוהים יותר וגם כי קשה להקפיד על דשא אחיד ללא קרחות.
   שבבי עץ במדינה שלנו הם בעייתיים כי אין גשם במרבית החודשים, ושבבי העץ נהיים קשים וקוצניים. לא ראיתי בארץ גן משחקים עם חיפוי של שבבי עץ.
   למעשה רוב גני המשחקים יש בהם חיפוי קרקע של חול, סומסומית או גומי, וכמובן ששלושת החומרים האלו צריכים לעמוד בתקנים של מכון התקנים. חול וסומסומית צריכים להיות בעומק של 30 ס"מ, וגומי צריך להיות בהתאם לגובה הנפילה של המתקן.
   בברכה
   יערה

 6. שלום יערה,
  בבריכה ביישובי יש מגלשה קטנה הנכנסת למים באופן בטוח ככל הנראה. בגן שעשועים רגיל אני מניח שהיו מגבילים את השימוש לגיל 4 ומעלה. האם יש מגבלת גיל אחרת בשימוש במגלשה בבריכת שחייה ?
  תודה.
  ירון

  1. שלום ירון
   התקן 1498 למתקני משחקים, אינו כולל מתקנים לבריכות או מתקנים מתנפחים.
   תנסה לפנות למכון התקנים ולברר מהו התקן למתקני בריכה.
   בברכה
   יערה

 7. יערה שלום,

  האם על פי חוק מותר שיהיה בגן השעשועים חול רגיל כמו שהיה בעבר בארגזי החול?

  תודה!

  1. שלום רעות

   בהחלט כן. חול הוא חיפוי קרקע תקני לגני משחקים.
   למרות התדמית הבעייתית שנוצרה לחול עקב בעיות הגיינה, לדעתי היא נוצרה לא בגלל נתונים עובדתיים אלא יותר בגלל פחדים שאין להם אחיזה במציאות. החול הוא אולי החומר הכי ערכי ותורם לילדים וחבל שלא רואים את הערך הזה להתפתחות הילדים, למשחק היצירתי, לפיתוח הדמיון, למוטוריקה, לתחושתיות ללמידה על חומר ועל תכונות פיזיקליות. אין עוד חומר כמו החול!!!
   יש היום מכונות לניקוי חול, כך שישנה אפשרות מעשית לדרוש לנקות את החול כמה פעמים בשנה.
   יערה

 8. יערה שלום
  האם את יכולה להפנות אותי לתקן אשר מאפשר חיפוי של שבבי עץ בשטח מתקני משחק .

  תודה עמרם

  1. שלום עמרם
   בחלק 1 של התקן הישראלי 1498, מתקני משחקים: דרישות בטיחות כלליות ושיטות בדיקה, ישנה טבלה ובה נמצאים כל חומרי החיפוי המקובלים כמנחתי הולם.
   הדרישות לגבי שבבי עץ מתחלקות לשני סעיפים, אחד שבבי קליפות עץ שהם גרגרים בגודל 20-80 מ"מ והשני זה שבבי עץ בגודל 5 עד 30 מ"מ. שני החומרים האלו צריכים להיות בעומק של 30 ס"מ ומיועדים לגובה נפילה של עד 3 מטר.
   באופן אישי אני לא ממליצה על החיפוי הזה בארץ. באירופה כשיש גשם כל השנה, שבבי העץ רכים וסופגים זעזועים, אבל בארץ כשיש 8 חודשים ללא גשם, השבבים האלו מאוד קשים ואני לא בטוחה שהם עושים את העבודה של בלימת זעזועים.
   בהצלחה

 9. שלום רב, רציתי לדעת איזה סוג חול אמור להיות בגן ילדים והאם יש תקן לדבר כזה. תודה

  1. שלום נגיב
   אם אתה מדבר על חול מתחת למתקני משחקים, הוא צריך להיות בעומק של 30 ס"מ כדי לעמוד בתקן.
   החול צריך להיות חול ים.
   למיטב ידיעתי אין גוף כלשהו שיש לו אישור למכור חול ים תקני, ומה שצריך לעשות זה לשים את החול במקום המיועד ואז לשלוח למכון התקנים דגימה לאישור. דרך קצת מוזרה, אבל זה מה שידוע לי.
   יערה

  1. שלום שלומי
   שבבי עץ אפילו יכולים לשמש כחיפוי קרקע תקני למתקני משחקים. אני לא יכולה לחשוב על סיבה למה לפסול את השימוש בשבבי עץ בערוגות.
   האם נתקלת בהתנגדות כלשהי מצד גננות?
   אני ממליצה לך להכנס לפורום קב"טים וממוני בטיחות של משרד החינוך ולשאול שם את השאלה הזו. אני בטוחה שתקבל מענה מוסמך מממונה הבטיחות הכללי של משרד החינוך, מר רותם זהבי.

 10. שלום רב,
  יש לנו גם משחקים עם סומסומית חול. אני רוצה לדעת האם מבחינת החוק/תקנים המועצה המקומית חייבת בהחלפת החול מידי תקופה מסויימת? החול התמלא בצואה של חיות והוא מזוהם. מה החוק אומר בעניין?

  1. שלום רועי
   התקן אינו מתייחס להחלפת החול מידי תקופה עקב ענייני תברואה. התקן עוסק בבטיחות הילדים מבחינת נפילה על חיפוי קרקע שיבלום את הנפילה וימנע פציעות חמורות, ולכן התקן מתייחס אך ורק לגובה הסומסומית או החול, שיהיו 30 ס"מ.
   ולמרות שהתקן לא עוסק בנושא הזה, אני סבורה שמועצה מקומית אחראית גם לנקיון של חיפוי הקרקע, וכשם שאין בחוק חובה לכסח את הדשא או לגזום את העצים והשיחים בשטחים הציבוריים, ובכל זאת המועצה עושה את זה, כך גם עליה להכניס לפעולות השוטפות שלה טיפול בחיפוי הקרקע שיכלול הוספה של חומר, החלפה של חומר, תיחוח לשם איוורור ולהחזרת "גמישות" החומר וכו'.

 11. תודה על תגובתך, מה עושים במקרה שהסומסומית מלאה בצואה ובשברים של זכוכיות בעוד תינוקות וטף משחקים שם, קרו מקרים בהם הורים דרכו על זכוכית שהיתה נסתרת בתוך הסומסומית וחדרה להם לרגל דרך הנעל.
  המועצה לא ממש משתפת פעולה לסדר את הגן ו/לבדוק אותו בטיחותית על פי תקנות

  1. התקן (החוק) קובע שעל בעל השטח, במקרה הזה זו המועצה המקומית, חייב לבדוק את גן המשחקים מבחינה בטיחותית אחת לחודש (וגם בדיקה מקיפה יותר אחת לשנה). אם המועצה לא עומדת בזה אתם כתושבים יכולים לפנות לממונה על התקינה ולדווח לו. הממונה על התקינה אחראי על אכיפת החוק.
   אבל לפני פנייה לממונה על התקינה, אפשר לעשות פעולות ציבוריות, אם זה לצלם את המפגעים (הזכוכיות, צואת בעלי חיים, ליקויי בטיחות…), להעלות לפייסבוק או לרשתות חברתיות אחרות, לשלוח גם למועצה את התמונות עם רמז גס על פנייה לממונה על התקינה במידה וגן המשחקים לא יעבור בדיקת בטיחות תוך חודש ימים.

 12. איך ניתן, מבחינה פרוצדורלית להשתמש במתקנים שהוכנו במסגריה מקומית ללא תו תקן בגני ילדים?
  אני מעוניין להציב בגן המשחקים מתקן פשוט (למשל מתח או קורת שיווי משקל).
  זול הרבה יותר להכין מתקן זה במסגריה מקומית, ולעמוד בסטנדרטים בטיחותיים (כיוון שמדובר במוצר פשוט), השאלה היא האם ניתן להכשיר מתקן כזה אל מול תו תקן או שאני מחוייב לרכוש אצל יצר מורשה
  תודה

  1. שלום איתם

   התקן קובע שכל מי שמייצר, מייבא או מתקין מתקן משחקים חייב לעמוד בתקן של מכון התקנים, ולכן עברה מהעולם התקופה שבה כל מסגר בקיבוץ או בכפר היה יוצר מתקני משחקים על פי רצונו.
   אכן מתקנים כאלו יותר זולים, השאלה היא עד כמה אפשר להבטיח את איכותם.
   יערה

 13. שלום רב

  שאלה תכנונית,

  המוסד מבקש יצירת חדר / אולם משחקים לילדי הגן

  האולם אינו מהווה תחליף לחצר אבל במציאות הילדים שוהים בו הרבה

  כמה מ"ר מיני' צריך פר' ילד

  אודה לתשובתך

  בברכה אברהם

  1. שלום אברהם

   אני לא יודעת על הנחיות לגבי מ"ר לילד עבור משחק, לא בתוך מבנה ולא בחצר.
   צר לי

   יערה

 14. שלום
  כמה סוגי משטחים תקניים יש למתקני משחק
  גומי
  דשא סינטטי, עם פלציב מתחת כמו דשא עוז וכד
  סומסומית

  האם יש עוד כגון שבבי עץ?
  תודה נחמיה

  1. שלום נחמיה

   מעבר ל-3 החיפויים שהזכרת, ישנו החול הישן והטוב שהילדים יכולים לשחק איתו.
   ישנו גם הדשא הטבעי, אך הוא תקני רק לגובה נפילה של 1 מטר, כך שהוא לא מתאים למתקנים גבוהים אלא רק נמוכים.
   שבבי עץ גם בתקן, אבל לא ידוע לי על ספק של שבבי עץ העומד בתנאים הדרקונים שמציב מכון התקנים. דבר נוסף, לדעתי שבבי העץ אינם מתאימים לתנאי האקלים של הארץ. באירופה ובארה"ב שיש גשם כל השנה, שבבי העץ יוצרים שכבה רכה לנפילה. בארץ, כשתקופה ארוכה אין גשם, שבבי העץ יהיו מאוד קשים ועלולים יותר לפצוע מאשר להגן.
   מקווה שעזרתי לך
   יערה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s