מחקרים

המחקר הראשון בארץ על גני משחקים 

במשך שנתיים, החל מיולי 2010 הסתובבתי ברחבי הארץ, מאילת בדרום ועד קרית שמונה בצפון, ביקרתי בכ-700 גני משחקים שכונתיים, ודגמתי כמעט 10,000 מתקנים (!!!).

מטרת הסקר הארצי המקיף

לאור הנתונים שגיליתי בעבודת המאסטר, שנעשו על דגימה של 70 גני משחקים, בעיקר ביישובים קטנים, רציתי לבדוק את המצב בשטח בהיקף ארצי ורחב יותר, כדי שאוכל להסיק מסקנות ולהציע פתרונות.

מה בדקתי?

בדקתי מהו הרכב המתקנים הקיימים, מהו חיפוי הקרקע, כמה מתקנים יש בגן, מאיזה חומר עשויים המתקנים, לאילו צרכים של הילדים גן המשחקים נותן מענה ועוד.

את אלפי הנתונים שאספתי ריכזתי, מיינתי, סיכמתי, עשיתי סטטיסטיקות, השוויתי בין גני משחקים בערים לבין גני משחקים בעיירות וביישובים קטנים (קיבוצים, מושבים, ישובים קהילתיים..) והגעתי למסקנות מאוד עגומות.

הממצא העיקרי של הסקר הארצי המקיף:

הממצא העיקרי הוא שבגני המשחקים של היום יש מחסור חמור במתקנים מסויימים שמונעים מהילדים שלנו לפתח מיומנויות חשובות ביותר להתפתחות שלהם, ואין מקום אחר שבו הילדים יכולים לפתח אותם. יש צורך מיידי לפעול לשיפור המצב.

גן משחקים צריך להכיל תמהיל מתקנים מזין ומאוזן על מנת לספק לילדים את כל הצרכים שלהם.

ממצאים נוספים:

– גני המשחקים השכונתיים בערים ובעיירות נותנים הרבה פחות מענה לצרכים של ילדים מאשר גני המשחקים ביישובים הקטנים.

– בכל עיר היום ישנו פארק דגל שלרוב מכיל מגוון מאוד גדול של מתקנים ונעשה בהשקעה של מיליוני שקלים, אך פארק כזה, שנמצא לרוב מחוץ לשכונות, אינו תחליף לגני המשחקים השכונתיים שאליהם מגיעים הילדים לעיתים קרובות בשל קרבתם לבתים.

– הנדנדה שהיתה פעם הסמל של גן המשחקים, הולכת ונעלמת מהנוף של גני המשחקים. 2 סיבות אני רואה בהעלמות הנדנדה: הסיבה הראשונה היא "הסכנה" שיש בה עקב התנועה שלה וילדים שעוברים לידה עלולים לקבל ממנה מכה. תכנון נכון של מיקום הנדנה עשוי לפתור את הסכנה הזו. הסיבה השנייה היא שטח הבטיחות הגדול הנדרש מסביב לנדנדה. לכל מתקן יש היום שטח בטיחות שאמור להיות ללא מכשולים כמו גדר, מעקה, עץ, סלע או מתקן אחר. שטח הבטיחות של זוג נדנדות הוא בין 40-53 מ"ר. את השטח הזה צריך לרפד עם חיפוי קרקע תקני ולכן, כאשר זוג נדנדות פשוטות עולות כ-5000 שקל, וחיפוי קרקע של אותו שטח עולה על ידי סומסומית עולה גם 5000 שקל או על ידי גומי שעולה 10,000 שקל, יש נטייה הולכת וגוברת לבחור בנדנדות קפיץ שגם זולות יותר וגם דורשות שטח בטיחות קטן יותר של כ-7 מ"ר.

מחקר לגבי מתקנים בחצר בתי ספר

מחקר נוסף ערכתי בשני בתי ספר בצפון הארץ, שבו בדקתי מהם המתקנים שהילדים רוצים שיהיו בחצר בית הספר. למיטב ידיעתי, זהו המחקר הראשון מסוגו בארץ. מחקר זה מפגיש את המתקנים עם הצרכנים האמיתיים שלו, הילדים, שבחרו את המתקנים העונים לצרכים שלהם.

———————————————————————————————